0

DNS (DOMAIN NAME SYSTEM)

Domain Name System (alan adi sistemi) bir veritabanıdır.

Sistem makine isimlerini IP (v4 veya v6) adreslerine, IP (v4 veya v6) adreslerini ise makine isimlerine çevirir. Bunun yanısıra alan adı için gerekli e-posta sunucu adreslerini ve alan adı sunucu adresleri gibi bilgileri (resource records) saklar.

 

Mesela web tarayıcınıza www.domain.com yazdınız ve enter’a bastiniz, bilgisayarınız öncelikle DNS server’a gidip domain.com’un IP (v4 veya v6) adresini sorgular ve bu IP adresi ile www.domain.com’a baglanırsınız. Bunun yani sıra domain.com alan adının MX, NS, A kayıtları da yine DNS sunucular tarafından kayıtta tutulmakta ve cevaplanmaktadir.

 

DNS

Dns üstlendigi görev geregi hızlı olmak zorundadır. Bu yüzden sorgulamalar 512 bayttan küçük ise UDP (User Datagram Protocol) üzerinden çalışır.
İnternetin IP uzerinden çalıştığı ve alan adlarına da ihtiyaç olduğu düşünülecek olursa DNS’ler herzaman kullanılacaktır.
Kısacası web tarayıcınıza www.domain.com adresini yazıp bu siteye girmek istediginizde geri planda sessizce çalışıp sizi dogru sunucuya yönlendiren veya örneğin info@domain.com adresine e-posta attığınız zaman alan adının MX kayıtlarını bularak e-posta sunucunuzun doğru sunucu ile bağlantı kurmasını sağlayan sistemdir.

Mehmet BAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir