0

NAS (Network Attached Storage) Nedir ?

NAS açılımı Network Attach Storage, Türkçe tabiri ile ağ üzerinde çalışan veri depolama cihazıdır. Bu cihazlar genellikle minimum donanımla çalışan, ağdaki Sunucu ve İstemcilere hitap eden, kullanıcıların sürekli bağlı kalması gereken durumlarda kesintisiz hizmet vermesi beklenen aygıtlardır. Kullanım alanları genel olarak işletmelerdir fakat bazı ev kullanıcılarıda bu teknolojiyi tercih etmektedir. Bu cihazlar ile istediğiniz kullanıcılara yada bilgisayarlara dilediğiniz spesifikasyonlarla erişim yetkileri ayarlayabilir, gereken ölçülerde paylaşım alanı oluşturabiliriz. Bunların yanısıra özelliğine göre NAS’lar, sunuculara SCSI olarak da bağlanabilir.

NAS cihazlarındaki dosyalara bilgisayar, tablet hatta cep telefonuyla bile erişebilirsiniz. Ayrıca birçoğu DLNA desteği sunar. DLNA ile bu ürünlerdeki multimedya dokümanları da ağ üzerinden izlenebilinir.

NAS genel olarak network’e kablo ile bağlanır ancak gelişen teknoloji ile bu cihazlar artık ağa kablosuz olarak da dahil edilebilmektedir. Yinede bazı durumlarda kablosuz kullanım sağlıklı olmayabilir. mesela yukarıda belirttiğim üzere SCSI bağlantılarda anlık kesintiler sorun oluşturabilir bu durum önemli verilerinizi kaybetmenize yol açar.

NAS cihazlarının kullandığı protokoller cihazın özelliklerine ve üreticisine göre değişiklik gösterebilir. Bazı üreticiler kendi standartlarını geliştirerek cihazlarında bunları kullanırken, çoğu üretici evrensel standartları kullanır. Dikkat edin üreticilerin kullandıkları protokoller ve standartlar kendi ürünlerinin diğerinden daha iyi olduğu anlamına gelmez. Depolama çok önemli ve ayrıntılara dikkat edilmesi gereken bir konudur, bu sebeple Storage alırken dikkat edilmesi gereken konulara başka bir makale ile devam edeceğiz.

NAS cihazlarının kullandığı donanım ve protokoller kısa açıklamalarla aşağıdaki gibidir.

  • Bir ya da daha fazla network kartı. (Örn: Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, ATM vb.)
  • Genel olarak dosya sistemi; Network File Systems (NFS) ya da Common Internet File Systems (CIFS)
  • İşletim sistemleri; Windows, Linux ya da Unix tabanlı işletim sistemleri.
  • Fiziksel diskleri bağlayıp yönetmek için endüstri standardı protokoller (SATA,SCSI, Fibre Channel)

NAS, çoklu dosya servisi protokollerini desteklemekle birlikte bunların en genel olanları NFS ve CIFS’tir.

NFS; Sun tarafından geliştirilmiş olup Unix tabanlı işletim sistemleri tarafından kullanılır. Bilgisayarlar arası haberleşme için Remote Procedure Call (RPC; Microsoft’un çevirisine göre Uzak Yordam Çağrısı) servisini kullanır. Eğer dosya transferi için TCP/IP protocol yığını kullanılacaksa hem sunucuda hem de istemcide TCP/IP’nin kurulu olması gerekmektedir.

CIFS ise Microsoft ‘un Server Message Block (SMB) protokolünün public yani halka açılmış varyasyonudur. SMB genellikle LAN’lerde kullanılır ve FTP, HTTP gibi varolan Internet uygulama protokollerinin tamamlayıcısı olarak gösterilebilir.

NAS’lar veri güvenliği yada performans açısından RAID yapılarını kullanırlar (bazı basit nas cihazları RAID yapısını desteklemiyor olabilir).

RAID (Redundant Array of Inexpensive Disks) kısaca Tek diskle yapılması mümkün olmayan performans, veri güvenliği yada her ikisinden de aynı anda faydalanmaktır. Verilerin eş zamanlı yedeklenmesi ve daha fazla güvenlik yada mevcut disk yapısından daha fazla I/O hızı elde etmek için Raid sistemleri oluşturmak gereklidir. RAID uygulamaları cihazlarda donanımsal yada yazılımsal düzeyde kullanılır. RAID uygulamaları çoğu üreticide aynı olmasına karşın bazı üreticiler kendi geliştirdikleri RAID yapısını kullanabilirler (Örn. NETAPP: RAID DP).

NAS cihazlarına çoğunlukla web arayüzleri ile erişilebilir olması, istediğimiz yerden durum kontrolü ve konfigürasyonları kolaylıkla yapmamızı sağlar. bunun yanı sıra üreticilerin gömülü olarak içerisinde barındırdığı ek yazılımlarla birçok görevi kendi kendine yapabilmesi yada yapacağınız zamanlanmış görevler ile yaptırabilmemiz işimizi kolaylaştırmaktadır.

Son olarak NAS artık cihaz olarak satılan bir üründen ziyade isteyen kullanıcıların basit bir bilgisayar üzerine bile FreeNAS benzeri yazılımlar kurarak sahip olabilecekleri bir sistem haline gelmiştir. FreeNAS işletim sistemleri internette genellikle linux tabanlı olarak ücretsiz dağıtılmaktadır.

Makalemi okuduğunuz için teşekkür ederim. bir sonraki makalemde görüşmek üzere…

 

Mehmet BAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir