0

OneNote WordPress Eklentisi

Kişisel notlarım, karalamalar, iş ve ekip arkadaşlarıyla ortak hafıza gibi şeyler için Microsoft OneNote süper bir çözüm.

WordPress kurulumları halihazırda web tabanlı ve yerleşik bir editöre sahip ve buradan yeni post girişi yapmak her zaman cepte olan bir seçenek. Ama özellikle kapsamlı ve bol görsel içeren teknik girdiler yayımlarken biraz daha esnek, işleri kolaylaştıran ve sizi hızlandıracak araçlar kullanmak gerekiyor. Bazı alternatifler var ama Microsoft Word ve Windows Live Writer sanırım bu konuda en popüler olanlar. 

Birkaç gün önce wordpress.org‘un plugins dizininde Microsoft OneNote takımı tarafından OneNote Publisher ismiyle bir plug-inn yayımlandı. Bu plug-inn sayesinde artık OneNote üzerinde hazırlayacağınız yeni yazıları veya daha önce almış olduğunuz birtakım notları, dünyanın en büyük bloglama ve yayımlama platformu WordPress’e doğrudan gönderebileceksiniz. (aslında WordPress üzerinden içeri alabileceksiniz diyelim)

Bu blog post’u OneNote üzerinde yazarak ben de OneNote Publisher plug-inni ilk kez denemiş oluyorum. 🙂

WordPress OneNote Publisher plug-inn’i nasıl devreye aldım?

Kurulum adımları plug-inn’in kendi sayfasında yer alıyor ve aynen aşağıdaki gibi oluyor.

1) Plug-inn’i WordPress siteniz üzerine alın. Manuel olarak indirip zip dosyasını plug-inn dizinine kopyalayabileceğiniz gibi doğrudan WordPress yönetim panelinden de indirebilirsiniz.

2) Ardından plug-inn’i aktifleştirin.

3) Ayarları yapmak için Settings > OneNote bölümüne ulaşın.

onenote-55d2fc2790b667.88660889

4) MSA ClientID ve MSA Client Secret bilgileri için kayıt olmanız ve aracı bir App oluşturmanız gerekiyor. Bu işlemler için aşağıdaki görselde yer alan bağlantı üzerinden ulaşacağınız yönergeyi takip edebilirsiniz.

onenote-55d2fc29733900.99868926

Bu yönergenin özeti şu: Bir Microsoft hesabı ile oturum açtıktan sonra gerekli kayıt işlemlerini tamamlayın, MSA ClientID ve MSA Client Secret bilgilerinizi alın ve WordPress yönetim panelindeki plug-in ayarları bölümüne girin.

onenote-55d2fc2ad1a3a5.01115935

5) Ardından sanırım post yayımlamak için hazır sayılırız. WordPress’te yeni bir post ekleyin, OneNote butonuna tıklayın, gerekiyor ise Microsoft hesabınız ile oturum açın.

onenote-55d2fc2c8aaf51.43376230

6) teknolojinin en sevmediğim yönü. Burada da karşıma çıktı maalesef 🙁

onenote-55d2fc2fa0fe22.78137004

Burada izin verip vermemek size kalmış. Burada kastettiği sadece bağladığınız OneNote hesabınızdaki not defterlerinizdir. Yani OneNote’unuzda bir iş hesabı varsa buraya erişim imkanı vermiş olmuyorsunuz.

Uygulama bu izni istiyor çünkü WordPress üzerindeki plug-in, OneNote sayfalarındaki yazılara (aslında bu yazılar da Microsoft’un bulutunda depolanıyor) ulaşmak için bir aracı servis kullanıyor. Bu servisi sağlayan tarafın benim OneNote’umdaki bilgilere ihtiyacı olmadığından da eminim. Ama basit bir blog post yayımlamak için böyle bir izin veriyor olmak bence gereksiz olmuş. Hatta hiç olmamış. Keşke bu işi aynı Microsoft Word ve Windows Live Writer’da olduğu gibi xml-rpc tabanlı yapsalarmış ve böyle bir ara servise gerek kalmasaymış. Ama o da basit bir plug-inn değil doğrudan uygulama üzerinde geliştirme demek.

İzin istenen pencerede “…parola korumalı bölümler dışındaki…” gibi bir ifade var ama OneNote Notebook’’larda onlarca Section yer aldığını ve birçoğunun parola korumasız olduğunu düşünürsek bu da pek işe yaramıyor. Hepsine tek tek parola vermek mümkün olmadığı gibi neden böyle bir şey yapalım ki? Mesela Section’larda bir buton, ne bileyim basit bir checkbox falan olsa ve bu plug-inn sadece bizim tarafımızdan işaretlenmiş Section’ları okuyabilse güzel olmaz mıydı?

Diğer taraftan OneNote ile WordPress’e post yazarken alışık olduğunuz birçok şeyden vazgeçmeniz gerekebilir. Görseller için çerçeve, efect, watermark, linkler için alt ve title etiketleri gibi şeyler yok. Yazarken sayfa düzeni biraz tuhaf görünüyor.

Sonuç olarak bu haliyle beni kazanmayı başardı. “Bakalım okuyucuya ulaşabilecek mi?” derken de aslında takılıyordum ama birden gerçek oluverdi 🙂

Hoşçakalın.

Mehmet BAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir