0

WINDOWS 10 KURULUMU

Windows 10 Kurulum Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

Aşağıdaki maddeler, Windows 10 kurulumu öncesinde dikkat etmeniz gereken bilgiler içerir. Şu an indirip yükleyebileceğiniz Windows 10 sürümünün bir önizleme dağıtımı olduğunu lütfen aklınızdan çıkartmayın. Bu sebeple,Windows 10 kurulum aşamasına geçmeden önce aşağıdaki maddeleri okumanız ve dikkate almanız önerilir.

  • Her ne kadar kararlı bir kod olsa da Windows 10 Teknik Önizleme dağıtımını birincil cihazlarınıza yüklemeyin ve önemli veriler ile test etmeyin. Hala geliştirme aşamasında olan bu gibi ürünlerde beklenmedik hatalar ve bozulmalar yaşanması her zaman olasıdır.
  • Windows 10’u 32bit ve 64bit sistemler üzerine yükleyebilirsiniz.
  • Windows 10 Teknik Önizleme dağıtımı şu dillerde erişime açık: English, Portuguese (Brazil), and Chinese (Simplified)
  • Windows 10 Teknik Önizleme dağıtımı 15 Nisan 2015’de sonlanacak.
  • Windows 10 Teknik Önizleme dağıtımını yükledikten veya örneğin bir alt sürüm Windows 8.1’den yükselttikten sonra Windows Media Center, Windows Media Player gibi medya bileşenleri çalışmaz.
  • Windows 10 Teknik Önizleme dağıtımını yükledikten sonra, o cihaz üzerindeki kurtarma bölümünü (recovery partition) kullanarak önceki işletim sistemine geri dönemeyebilirsiniz.

Windows 10 Sistem Gereksinimleri

Öncelikle Windows 10 Teknik Önizlemesi’nin şimdilik bilgisayarlar ve x86 işlemcili Windows tabletler ile sınırlı olduğunu söyleyelim. Sonrasında da Windows 10 için sisteminizin minimum hangi değerlere sahip olması gerektiğine gelelim. Yine Windows 8.1’de olduğu gibi mütevazı bir liste karşımıza çıkıyor:

İşlemci: 1 GHz veya daha hızlı
RAM: 1 GB (32 bit) veya 2 GB (64 bit)
Grafik kartı: WDDM sürücüsüne sahip Microsoft DirectX 9 grafik cihazı
– HDD: 16 GB kullanılabilir boş sabit disk alanı
Microsoft hesabı ve İnternet erişimi

Ek olarak, Windows 10 üzerinden Windows Store’a erişmek veya Windows uygulamalarını kullanmak istiyorsanız, monitör çözünürlüğünüz en az 1024×768 piksel olmak zorunda.

Windows 10 Kurulum Adımları

Gereksinimler bölümünde yer alan teknik gereksinimleri sağladıktan ve uygun Windows 10 kurulum kaynağını indirip hazırladıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek kuruluma başlayabilirsiniz.

Öncelikle kurulum medyasını cihaza yerleştirin ve kurulum kaynağı ile başlatın. Bu medya, DVD’ye yazılmış bir ISO dosyası olabileceği gibi USB’ye açılmış bir kurulum kaynağı da olabilir. Windows Setup başladıktan sonra ilk pencerede zaman, para birimi, klavye veya girdi dili gibi kişisel ayarlarınızı yapın ve Next ile ilerleyin.

windows-10-kurulumu-adim1_thumb

 

 

Install Now diyoruz.

windows-10-kurulumu-adim2_thumb

 

Windows 10 kurulumu öncesinde lisans anlaşmasını kabul ediyoruz ve Next diyoruz.

windows-10-kurulumu-adim3_thumb

 

Eğer yeni bir kurulum yapıyorsanız aşağıdaki pencerede Custom: Install Windows only (advanced) seçeneğiyle ilerlemeniz gerekir. Bu seçenek ile ilerlediğinizde (ve disk yapılandırmanızda uygun alan yoksa) disk üzerindeki tüm verilerin silinebileceğini unutmayın.

Eğer mevcut bir işletim sistemini (örneğin Windows 8.1) Windows 10’a yükseltiyorsanız Upgrade: Install Windows and keep files, settings, and applications seçeneğini tercih etmeniz gerekir.

windows-10-kurulumu-adim4_thumb

 

Yeni kurulum için Custom: Install Windows only (advanced) seçeneğiyle ilerlendiğinde aşağıdaki gibi disk ve varsa birim yapılandırmasını raporlayan bir ekran görürsünüz. Örnekteki disk üzerinde önceden biçimlendirilmiş herhangi bir birim olmadığı için tüm alan atanmamış (Unallocated) durumda gözüküyor. Bu aşamada herhangi bir alan oluşturmanıza gerek yok. Diski seçtikten sonra direkt Next ile ilerleyebilirsiniz. Windows Setup, disk üzerinde gerekli olan birimleri otomatik olarak oluşturur. Ama eğer siz işletim sistemi bölümüne örneğin 60GB alan atamak isterseniz, aşağıdaki pencerede “New” seçeneğiyle oluşturduktan sonra kurulum için bu alanı seçmeniz gerekir.

Ayrıca şu aklınızda bulunsun: İşletim sisteminin kullanacağı alanı daraltmak, genişletmek veya data alanı olarak ikinci bir birim oluşturmak gibi tüm işlemleri işletim sistemi kurulumu sonrasında diskmgmt.msc veya diskpart üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki pencerede seçiminizi yaptıktan sonra Next ile Windows 10 kurulumunu başlatın.

windows-10-kurulumu-adim5_thumb

 

Windows 10 kurulumu aşağıdaki gibi ilerler.

windows-10-kurulumu-adim6_thumb

 

Sistem yeniden başladığında kurulum tamamlanmıştır ve sizden bazı temel ayarlar için seçim yapmanızı bekler. Aşağıdaki Settings penceresinde Windows update ayarları, IE do not track, Windows Search içinde Bing sonuçlarının yer alıp almayacağı, Windows ve uygulamaların isminizi, varsa fotoğrafınızı kullanıp kullanamayacağı ve konum bilginiz için istekte bulunup bulunamayacağı gibi bir takım ayarları kişiselleştirmeniz mümkün. Bu bir önizleme sürümü olduğu için Use express settings seçeneği ile bu ayarların tamamına ön tanımlı seçimleri atamakta bir sakınca yok. Ama eğer isterseniz Customize bölümünden kişiselleştirebilirsiniz.

Ayrıca şu aklınızda bulunsun: Aşağıdaki pencerede kişiselleştirebileceğiniz tüm ayarları daha sonra işletim sistemi içerisinden de değiştirebilirsiniz.

windows-10-kurulumu-adim8_thumb

 

Aşağıdaki pencerede, az sonra işletim sisteminde oturum açmak için kullanmanız gereken hesabı belirlemelisiniz. Bu aşamada size ufak bir ipucu vereceğim. Normalde bu adımın Microsoft Account sahibi olmadan geçilemeyeceği düşünülür ancak yerel hesap oluşturmak için atlatmanın bir yolu var. Aslında buna atlatmak demeyelim, göz önünde olmayan seçeneğe ulaşmak diyelim 🙂

Eğer bir Microsoft Account sahibiyseniz, aşağıdaki pencerede bilgilerinizi girerek doğrudan oturum açabilir ve Microsoft Account oturumu ile gelen diğer avantajları kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer Bir Microsoft Account sahibi değilseniz, aşağıdaki bölümde Create a new account ile hemen yeni bir tane oluşturabilirsiniz (internet bağlantısı gerektirir). Eğer bu aşamada bir internet bağlantınız yoksa veya işletim sisteminde oturum açmak için Microsoft Account kullanmak istemiyorsanız, yine Create a new account seçeneğiyle ilerleyin ve bir sonraki ekran görüntüsüne bakın.

windows-10-kurulumu-adim9_thumb

 

Formu doldurmadan, alt taraftaki Sign in without a Microsoft account seçeneğiyle yerel bir hesap oluşturup işletim sistemine giriş için kullanmanız mümkün. Eğer isterseniz bu aşamada formu doldurarak bir Microsoft Account oluşturmanız da mümkün (internet bağlantısı gerektirir).

Seçiminizi yaparak ilerleyin.

windows-10-kurulumu-adim10_thumb

 

Sign in without a Microsoft account seçimiyle ilerlediğinizde aşağıdaki formda yerel kullanıcı hesabınız için gerekli bilgileri girin ve Finsh ile yapılandırmayı bitirin. Bu bilgileri işletim sisteminde oturum açmak için kullanacağınız unutmayın.

windows-10-kurulumu-adim11_thumb

 

Bu aşamadan sonra kısa bir yapılandırma daha gerçekleşir. Ardından Windows 10 kurulumu tamamlanmış olur. karşınızda Windows 10.

windows-10-kurulumu-adim13_thumb

 

Kurulum süreci veya Windows 10 hakkında sorularınız olursa, yazı altındaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Yorum bölümü aynı zamanda görüşleriniz için de açıktır. Windows 10 test sürüşünüzde başarılar

Mehmet BAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir